top of page

Patriotisma dzirksteles skolas pagalmā, skolēnu prātos un Piemiņas ugunskuros

Bebru pamatskola

Barikāžu laiks (13.-27. janvāris) – piecpadsmit dienas, kas Latvijai bija trauksmes, cīņu, drosmes, pierādījumu un pārbaudījumu laiks, kad gandrīz katrs jutās atbildīgs par mūsu valsti.

Barikāžu laiks (13.-27. janvāris) – piecpadsmit dienas, kas Latvijai bija trauksmes, cīņu, drosmes, pierādījumu un pārbaudījumu laiks, kad gandrīz katrs jutās atbildīgs par mūsu valsti. Tāds patriotisma vilnis aizrāva simtus un tūkstošus un, likās, visa Latvijas tauta dzīvo vienā ritmā – ar apziņu, ka nosargāsim Latvijas brīvību! Šī apziņa kvēloja Barikāžu ugunskuros.

Pieminot 1991. gada janvāra Barikāžu laiku, kā katru gadu, Bebru pamatskolas pagalmā tika iedegts Piemiņas ugunskurs. Patriotisma dzirksteles Bebru skolas bērnu un jauniešu prātos iekvēlojas ik pēc neliela laika: gan septembrī, Jaunbebru kartupeļu dumpja vietā, atceroties mūsu varonīgo dumpinieku pirmo uzdrīkstēšanos Brīvības vārdā, gan iededzot Lāčplēša dienā svecītes Gaismas un Brīvības ceļā, pieminot 1919. gada Neatkarības kara cīnītājus, un sveicot Latvijas valsti dzimšanas dienā, - uz skolas kāpnēm svecīšu liesmās izgaismojas mūsu dzimtenes – Latvijas vārds.

"Piemiņas ugunskuri" – tā šogad nolēmām nosaukt pasākumus, ko veltījām janvāra Barikāžu laika atcerei. Šīs domas – "Vai būs šogad atkal skolas pagalmā ugunskurs?" izskanēja skolā jau janvāra sākumā un tradīcija savu piepildījumu rada 20. janvārī – Barikāžu aizstāvju atceres dienā.

"Piemiņas ugunskuri" sākās ar klases stundām, kurās, klausoties Barikāžu laika dziesmās un noskatoties video par Barikādēm Rīgā 1991. gada 20. janvārī, raisījās domas un vēsturisko notikumu izpratne. Ieklausoties mūziķa Goran Gora veidotā koncerta "Klātbūtne" fragmentos no 2015. gada, skolēni labāk uztvēra tā laika sajūtas un domu, ka "Cilvēki gāja cīnīties par savu sapni!". Saraksts ar Bebru pagasta dalībniekiem, kas apbalvoti ar Barikāžu dalībnieka piemiņas zīmi, visu Barikāžu laiku bija aktualitāšu stendā skolēnu izpētei.

Latvijas vēstures un literatūras stundās tapa zīmējumi ar liesmojošiem Piemiņas ugunskuriem, lai skolas kopējā stendā ugunskuri iekļautos izstādē, kas veltīta Barikāžu dienām. Vecāko klašu skolēnu pārdomas un secinājumi atklājās atbildēs uz jautājumiem: "Kādiem bija jābūt ļaudīm, lai nosargātu Rīgu un Latvijas brīvību?" un “Kādiem būtu jābūt mums, lai šādos traģiskos notikumos varētu aizsargāt savu valsti, ģimeni un sevi?".

Barikāžu aizstāvju atceres diena noslēdzās ar Piemiņas ugunskuru skolas pagalmā, kas dega vairākas stundas, un noslēgumā pulcēja vecāko klašu skolēnus, kur katras klases jaunieši no svecītēm veidoja uz skolas kāpnēm vēsturisko gadaskaitli – 1991. un, klausoties tā laika himnas "Atmostas Baltija!" vārdos, vēl skaudrāk apzinājās šo dienu nopietnību.

Latvijas vēstures nozīmīgākie notikumi un liktenīgie gadi: 1919. un 1991., kad izšķīrās – būt vai nebūt mūsu valstij, tika atgādināti atmiņā pie ugunskura, jo vēsturiskā piemiņa rosina atbildību un kaut uz brīdi nopietnība dominē sajūtās – šiem piemiņas mirkļiem ir jābūt!

Barikāžu laiku iezīmēja tās dienas meteoroloģiskie laika apstākļi – nebija sals, kā 1991. gada 20. janvārī, bet diena bija skarba: ar stipru vēju un puteni. Putenī nebija iespējams noklausīties vēlreiz mūsu pagasta Barikāžu dalībnieku vārdus, tos aiznesa vējš, bet piemiņa ir dzīva.

Skanot Goran Gora komponētajām Barikāžu laika dziesmām, skolēni baudīja tēju un pašu gatavotās sviestmaizes. Putenis tējā nesa gan sniegpārslas, gan dzirksteles un pelnus no ugunskura, bet liesmas neapdzēsa, un šos ziemīgos apstākļus, karsto tēju un izjustos piemiņas mirkļus 7., 8. un 9. klases skolēni, iespējams, atcerēsies vēl pēc gadiem un atkal jautās: "Vai būs Barikāžu piemiņas ugunskurs skolas pagalmā?"

bottom of page